Dietetyk Wrocław

Ile kalorii ma alkohol? Jak wpływa na naszą psychikę?

Europa należy do najbardziej rozpitych regionów świata. Średnio jedna osoba spożywająca alkohol wypija go około 15 litrów rocznie. Tak wysokie wyniki dają do myślenia. Napoje procentowe kojarzą nam się głównie z dobrą zabawą i często nie utożsamiamy ich z dodatkowymi kaloriami, nie zastanawiamy się również jaki wpływ mają na nasze zdrowie. Ile kalorii ma alkohol? Jaki alkohol będzie najlepszy na diecie? O tym dowiesz się poniżej.

Ile kalorii ma alkohol?

Ile kalorii dostarczają napoje alkoholowe?

Alkohol ma kalorie i tu nie ma co ukrywać. Zarówno kieliszek wina, drink z whiskey, jedno piwo to dodatkowe kalorie w trakcie dnia. Każdy z tych rodzajów ma inną kaloryczność na 100 ml. 1 gram czystego etanolu to około 7 kcal. Przy wyborze alkoholu warto zwracać uwagę na jego skład. Unikajmy przede wszystkim cukru, który jest powszechnie dodawany do wszelkich win słodkich oraz jasnych piw.

 

Rodzaj alkoholu

Średnia ilość kcal na 100ml

Wódka (40%)

231,1 kcal

Whiskey (43%)

250 kcal

Czerwone wino wytrawne

85 kcal

Wino słodkie

114 kcal

Białe wino wytrawne

81 kcal

Piwo

43,3 kcal

 

Wpływ alkoholu na zdrowie fizyczne

Spożywanie alkoholu, szczególnie te częste i regularne, prowadzi do upośledzenia funkcjonowania wielu układów i uszkodzenia wielu narządów. Największy wpływ ma na pracę wątroby, trzustki, przewodu pokarmowego oraz na układ krwionośny i odpornościowy.

Alkohol, a zdrowie

Alkohol pobudza wydzielanie soku żołądkowego, przez co przyczynia się do m.in. powstania refluksu lub wrzodów żołądka. Nawet niskie ilości alkoholu upośledzają zdolność do racjonalnego myślenia oraz:

  • pogorszenia wzroku i ograniczenia pola widzenia,
  • błędnej oceny odległości,
  • zaburzeń równowagi,
  • wzmożoną sennością,
  • zmniejszoną szybkością reakcji.

 

Etanol oraz inne metabolity napoju alkoholowego manifestują powstanie reakcji zapalnych wśród wątroby, prowadząc w ten sposób do zwłóknienia i marskości. Alkohol przyczynia się do zaburzonego wchłaniania kwasów tłuszczowych oraz do zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego.

 

Psychika, a alkohol

Alkohol gwarantuje nam szereg przyjemnych uczuć m.in. rozluźnienie czy lepszy humor. Jest to jednak narkotyk, który wywołuje uzależnienie. Przyczynia się do powstania 60 różnych typów chorób, od wszelkich urazów po zaburzenia psychiczne.

Wysokoprocentowe napoje są dla wielu środkiem na poradzenie sobie z problemami. Najczęściej jest to wynikiem niedojrzałości emocjonalnej. Wypijanie alkoholu powoduje u nas wyrzut dopaminy i endorfin, które są odpowiedzialne za uczucie szczęścia. Alkohol zmniejsza zdolności do skutecznej samokontroli, nasila stan osamotnienia i bezradności. Oprócz tego często doprowadza do uszkodzenia i zerwania podstawowych kontaktów społecznych.

Alkohol, a zdrowie psychiczne

Coraz bardziej „popularne” staje się wypijanie alkoholu przez młodsze osoby. Procentowe trunki oddziałują na mózg oraz przysadkę zakłócając procesy dojrzewania. Oprócz tego, alkohol negatywnie wpływa na jajniki i układ hormonalny u kobiet. Częste picie alkoholu powoduje zaburzenia cyklu miesiączkowania, prowadząc nawet do zaniku jajeczkowania. Najwyższy składnik niepłodności obserwuję się u kobiet oraz mężczyzn, którzy regularnie wypijają alkohol.

Nadmierna konsumpcja alkoholu nie wpływa negatywnie tylko na Ciebie, ale również na Twoje otoczenie. Każdy po alkoholu zachowuje się inaczej. Często mamy do czynienia z agresją, która prowadzi do problemów rodzinnych i społecznych.

 

Jaki alkohol na diecie?

Najlepszym alkoholem na diecie jest czerwone wino wytrawne. Oczywiście mowa tutaj o umiarkowanych ilościach, czyli maksymalnie 1-2 lampkach spożywanych okazjonalnie. Ma ono najmniej kalorii i węglowodanów. Ponadto korzystnie wpływa na układ krwionośny i metabolizm. Nie bez przyczyny wino jest zalecane na diecie śródziemnomorskiej, która jest uważana za jedną z najzdrowszych diet świata.

 

Podsumowanie

Do alkoholu należy podejść ze zdrową głową. Jak najbardziej możemy go spożywać na diecie, ale z umiarem. Podejmowanie świadomych decyzji ma ogromny wpływ przede wszystkim na nasze zdrowie. Zamiast kolorowych drinków, sięgaj po czerwone wino wytrawne. Warto jednak pamiętać, że spożywanie alkoholu pobudza apetyt, co sprzyja spożywania tłustej żywności (typu fast-food) oraz słonych przekąsek.

Alkohol, a dieta

Literatura:

  1. Bąbała O., Działo J., Deptuła W., Alkohol a zdrowie, Problemy Nauk Biologicznych Kosmos, Tom 60, Numer 1-2 (290-291), str. 189-194, 2011 r.
  2. Anderson P., Baumberg B., Alkohol w Europie: perspektywa zdrowia publicznego. Raport dla Komisji Europejskiej – podsumowanie, Alkoholizm i Narkomania 2006, Tom 19, nr. 2, str. 121-137
  3. Ryszkowski A., Wojciechowska A., Kopański Z., Brukowicka I., Lishchynskyy Y., Mazurek M., Objawy i skutki nadużywania alkoholu, Journal of Clinical Healthcare 1(2015)
  4. Mellibruda J., Psycho-bio-społeczna kocenpcja uzależniania od alkoholu, Alkoholizm i Narkomania, numer 3, 28, 1997 r.