Dietetyk Wrocław

suplementacja w hashimoto

Jakie suplementy warto brać przy Hashimoto? Suplementacja w Hashimoto

Temat suplementacji jest niezwykle skomplikowany. Szczególnie jeżeli mowa tu o dobieraniu produktów, które wspomogą leczenie Hashimoto. Pod uwagę należy wziąć parę czynników. Najbardziej istotnym jest Twoja dieta, na którą pierwszorzędnie powinieneś/aś zwrócić uwagę.

 

Suplementacja może być jednak pomocna. Należy ją rozważyć wtedy, kiedy obserwujemy u siebie niedobór któregoś z kluczowych składników diety np. witaminy D, witaminy B12 czy żelaza. A więc, jakie suplementy mogą pomóc Tobie przy chorobie Hashimoto? Poznaj 6 kluczowych składników.

 

Czy suplementacja to dobry wybór?

Przede wszystkim zacznij od obserwowania własnego ciała. Zastanów się jaki składnik w Twojej diecie może być niedoborowy. Prawidłowo dobrane kompleksy witamin oraz składników mineralnych wspomagają organizm oraz łagodzą objawy Hashimoto. Oto objawy, które mogą świadczyć o niedoborach:

 

  • uczucie zmęczenia,
  • zły stan włosów, cery i paznokci,
  • wahania nastroju, rozdrażnienie,
  • bóle, skurcze mięśni,
  • problemy ze snem,
  • pękające kąciki ust,
  • brak apetytu.

 

Przy Hashimoto najczęściej obserwowane są niedobory witaminy D, jodu, selenu, cynku oraz kwasów omega-3. Wiele badań dowodzi, że odpowiednia podaż witamin oraz minerałów jest niezwykle istotna w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym. Musisz jednak pamiętać o tym, że sama suplementacja bez odpowiedniej diety nie przyniesie korzyści.

 

Składniki szczególnie istotne w Hashimoto

Witamina D

Dlaczego podaję ją jako pierwszą? Niedobór witaminy D negatywnie wpływa na choroby o charakterze zapalnym, a właśnie taką jest Hashimoto. Jej niedobory dotyczą większości naszego społeczeństwa.

 

Żywność zawiera bardzo małe ilości witaminy D. Znajdziemy ją m.in. w jajkach, tłustych rybach oraz produktach mlecznych. Podstawowym jej źródłem jest tak naprawdę ekspozycja na światło słoneczne. Największą produkcję tej witaminy obserwuje się w okresie wiosenno-letnim, między godziną 12, a 15. Wystarczy już 15 minut dziennie na słońcu, aby zaopatrzyć nasz organizm w wystarczające ilości witaminy D.

 

Większość z nas powinna suplementować witaminę D, szczególnie od września do kwietnia. Zgodnie z normami zalecana dawka witaminy D dla osób dorosłych (19-65 lat) wynosi 800-2000 IU/dobę. Dawka jest zależna od masy ciała, podaży witaminy D w diecie oraz czasu ekspozycji na słońce.

 

Omega-3

Jeżeli dostrzegasz u siebie gorszą pamięć, koncentrację, a dodatkowo spożywasz mało tłustych ryb, orzechów oraz olejów roślinnych to być może występuje u Ciebie niedobór kwasów omega-3.

 

Kwasy omega-3 wykazują działanie przeciwzapalne, poprawiają funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz układu immunologicznego. Ponadto korzystnie wpływają na wrażliwość tkanek na hormony tarczycy.

 

Źródłem kwasów omega-3 są tłuste ryby morskie (śledź, makrela, łosoś, sardynki), olej lniany, orzechy włoskie, czy siemię lniane. Jeżeli eliminujesz te składniki w swojej diecie, to lepiej rozważ suplementację. Zaleca się ok. 1000 mg EPA +DHA dziennie.

 

Selen

Niestety, ale niewiele z nas jest świadomych roli selenu w chorobie Hashimoto. Selen wchodzi w skład enzymów, które biorą udział w przekształcaniu tyroksyny do trójjodoniny. Oprócz tego reguluje poziom TSH. Niedobór selenu zmniejsza przyswajalność jodu oraz może powodować zmiany morfologiczne tkanki tarczycowej.

 

Najlepszym źródłem selenu są orzechy brazylijskie, owoce morza, nabiał, mięso oraz jaja. Największą ich zawartością charakteryzują się orzechy z Brazylii oraz Amazonii. Suplementacja selenem (w postaci l-selenometioniny) może wpływać na zmniejszenie przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej.

 

Należy jednak uważać, aby nie doprowadzić do zbyt wysokiego stężenia selenu w organizmie, ponieważ może on działać pronowotworowo.

 

suplementacja w hashimoto

 

Witamina B12

Niedobór witaminy B12 może występować nawet u 40% osób z niedoczynnością tarczycy. Witamina ta jest znana ze swojego wpływu na układ nerwowy, przemiany węglowodanów, białek i tłuszczów. Jest ona niezbędna dla zachowania prawidłowego metabolizmu. Zbyt niski poziom witaminy B12 w organizmie prowadzi do niedokrwistości, która negatywnie wpływa na przebieg Hashimoto.

 

Witamina B12 występuje powszechnie w żywności: mięso, mleko, jaja, ryby. Nie zawierają jej produkty roślinne. Jeżeli spożywasz produkty odzwierzęce i mięso to najprawdopodobniej nie masz potrzeby suplementowania tej witaminy. Problem pojawia się na diecie wegetariańskiej oraz wegańskiej, które wykluczają ich spożycie.

 

Cynk

Cynk ma kolosalny wpływ na nasz nastrój oraz wpływa na prawidłową pracę układu odpornościowego. Niedobór cynku prowadzi do obniżenia stężenia hormonów tarczycy, w konsekwencji prowadząc do nasilenia objawów. Podobnie jak witamina B12 bierze udział w metabolizmie białek, tłuszczy i węglowodanów.

 

Źródłem cynku są mięso, ryby, jaja, sery, owoce morza oraz orzechy i nasiona roślin strączkowych. Jak widzisz, znajduje się w wielu produktach, dlatego mało kiedy potrzebna jest jego suplementacja.

 

Kurkumina

Jest to związek o bardzo silnych właściwościach przeciwzapalnych, przeciwwirusowych oraz przeciwbakteryjnych. Ponadto działa antyoksydacyjnie, zapobiega nadmiaru wolnym rodnikom tlenowym w organizmie.

 

Nadmiar wolnych rodników jest szczególnie groźny w Hashimoto. Z tego powodu ważna jest nie tylko odpowiednia dieta, ale również ograniczenie stresu i zadbanie o odpowiednią ilość snu. Badania wykazują, że suplementacja kurkuminą wpływa korzystnie na regulację cytokin prozapalnych.

 

 

Podsumowanie

Jeżeli zmagasz się z Hashimoto zadbaj o swoją dietę. Zwróć uwagę na wszystkie kluczowe składniki. Suplementacja jest bardzo skomplikowanym procesem, który należy ustalać z dietetykiem oraz lekarzem. Jak widzisz, wiele witamin oraz składników mineralnych znajduje się w żywności, dlatego być może parę zmian w swoim sposobie żywienia korzystnie wpłynie na zmniejszenie dolegliwości.

 

Literatura:

  1. Ratajczak A.E., Moszak M., Grzymisławski M.: Zalecenia żywieniowe w niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto Piel Zdr Publ  2017;7 (4): 305–311
  2. Stolińska H., Wolańska D.: Składniki pokarmowe istotne w niedoczynności tarczycy. Żyw. Czł. i Metabol 2012;39: 221-231
  3. Skoczeń M., 7 składników odżywczych, które powinny się znaleźć w diecie osób z Hashimoto, 28 SIERPNIA, 2020
  4. Nordio M., Basciani S.: Myo-inositol plus selenium supplementation restores euthyroid state in Hashimoto’s patients with subclinical hypothyroidism. European Review for Medical and Pharmacological Sciences 2017
  5. Collins A.B., Pawlak R.: Prevalence of vitamin B-12 deficiency among patients with thyroid dysfunction. Asia Pac J Clin Nutr 2016;25(2): 221-6
  6. Luo J., Hendryx M., Dinh P. i wsp.: Association of Iodine and Iron with Thyroid Function. Biol Trace Elem Res. 2017;179(1): 38–44