Dietetyk Wrocław

Pomidory – wartości odżywcze i walory zdrowotne.

Ja po prostu kocham pomidory, szczególnie malinowe, soczyste wielkie bawole serca… o tak, pomidory to zdecydowanie to. Mają mało kalorii, możesz z nimi zrobić dosłownie wszystko. Nie wierzysz – to na koniec artykułu dodaje przepis na ciacho z pomidorów. Gdy je zrobisz podziel się opinią, ja je uwielbiam 🙂 

Pomidory w diecie

Pomidory to warzywa, po które większość z nas chętnie sięga na co dzień. Jednak mało kto wie, co możemy im tak naprawdę zawdzięczać. Dlatego też jeżeli interesuje Cię to, jak może się poprawić twoje zdrowie, gdy regularnie będziesz jeść pomidory, to zapraszamy do zapoznania się z niniejszym artykułem.

 

Pomidory – wartość odżywcza

        Pomidory to zdecydowanie niskokaloryczny produkt. Wartość energetyczna pomidorów to tylko 18 kcal/100 g. Dlatego też jeżeli odchudzasz się i skrupulatnie liczysz kalorie, to w żadnym przypadku nie musisz przejmować się tym, ile codziennie jesz pomidorów. W tym miejscu warto też wspomnieć, że pomidory zawierają stosunkowo dużo błonnika, bo ok. 1,5 g/sztukę. A jak wiadomo, błonnik to składnik pomocny w redukcji masy ciała. W pomidorach znajdują się też witaminy. Wśród tej grupy związków, w najwyższych ilościach jest obecna witamina C, czyli kwas askorbinowy. W jednym pomidorze jest obecne ok. 17 mg tego związku. Jednakże pomidory słyną przede wszystkim z obecności potasu i  likopenu. I to właśnie te dwa związki w największym stopniu decydują o właściwościach prozdrowotnych pomidorów.

Wartości odżywcze pomidorów

 

Pomidory – jak wpływają na zdrowie?

          Z całym przekonaniem można powiedzieć, że pomidory to jedne z najzdrowszych warzyw na świecie. A to za sprawą wspomnianego potasu i likopenu. Co mówią badania naukowe na temat pomidorów?

 

Pomidory działają przeciwnowotworowo

Pomidory to produkty o dobrze udokumentowanych właściwościach antynowotworowych. Wynikają one z obecności likopenu. Likopen to związek z grupy karotenoidów, który wykazuje silne właściwości przeciwutleniające i posiada zdolność do zmiatania wolnych rodników. Praca naukowa z 2018 roku pokazała, że mężczyźni, którzy regularnie spożywają przetwory pomidorowe cechują się niższym ryzykiem rozwoju raka prostaty (średnio o 19%). Dodatkowo obecny stan wiedzy wskazuje, że jedzenie dużych ilości pomidorów wiąże się z obniżeniem ryzyka raka żołądka. Warto też wspomnieć, że badania przeprowadzone z wykorzystaniem likopenu (czyli najważniejszego składnika pomidorów) dowiodły, że związek ten może w pewnym stopniu ustrzec nas przed rakiem trzustki.

Działanie przeciwnowotworowe pomidorów

 

Pomidory obniżają ciśnienie krwi

            Pomidory są bardzo zasobne w potas, który jest związkiem o działaniu hipotensyjnym, czyli obniżającym ciśnienie tętnicze. Dotychczas przeprowadzono wiele badań naukowych, które potwierdziły, że dostarczanie wysokich ilości potasu wiąże się z obniżeniem zarówno skurczowego, jak i rozkurczowego ciśnienia krwi. Efekt ten jest oczywiście szczególnie obserwowany u osób, które cierpią na nadciśnienie tętnicze.

 

Pomidory są wrogiem cholesterolu

Jeżeli zmagasz się z podwyższonym stężeniem cholesterolu we krwi to warto, aby w  twojej diecie na stałe zagościły właśnie pomidory. W jednej z prac naukowych autorzy dowiedli, że jedzenie pomidorów prowadzi do redukcji stężenia cholesterolu całkowitego, „złego” cholesterolu LDL i triglicerydów we krwi. Co więcej, pomidory powodują też wzrost poziomu „dobrego” cholesterolu HDL.

Pomidory, a poziom cholesterolu

 

PRZEPIS NA CIASTO POMIDOROWE

Składniki:

  • 200 g mąki (pszennej lub ryżowej),
  • puszka pomidorów krojonych,
  • 30 g oleju kokosowego,
  • 60 g ksylitolu,
  • łyżeczka proszku do pieczenia,
  • szczypta cynamonu,
  • szczypta imbiru.

 

Przygotowanie: Do miski wsypać mąkę, dodać pomidory (po odsączeniu zalewy), olej kokosowy,  ksylitol, proszek do pieczenia i przyprawy. Wszystko dokładnie zblendować na jednolitą masę. Przełożyć do keksówki i  piec przez ok. 45 min w 180 stopniach.

Smacznego! 🙂

Przepis na ciasto pomidorowe

 

Literatura:

  1. Rowles JL. i wsp.: Processed and raw tomato consumption and risk of prostate cancer: a systematic review and dose-response meta-analysis. Prostate Cancer Prostatic Dis., 2018, 21, 3, 319-336.
  2. Li H. i wsp.: Effect of tomato consumption on fasting blood glucose and lipid profiles: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Phytother Res., 2020, 34, 8, 1956-1965.
  3. Filippini T. i wsp.: The effect of potassium supplementation on blood pressure in hypertensive subjects: A systematic review and meta-analysis. Int J Cardiol., 2017, 230, 127-135.