Dietetyk Wrocław

6 kluczowych powodów wahań Twojej wagi. Jak często należy się ważyć?

 

Któż tego nie zna. Jednego dnia wchodzisz na wagę i cyfry na wyświetlaczu wywołują u Ciebie zachwyt. Sprawiają, że czujesz się lepiej we własnym ciele, a dzień wydaje się piękniejszy. Z kolei kolejnego dnia ponownie się ważysz i nagle cyfry okazują się inne. Takie wahania wagi często wpływają na nasze samopoczucie oraz zniechęcają do diety. Pojawia się wtedy pytanie ,,Co zrobić? Zostawić tę dietę, treningi i pogrzebać swoją motywację?”. Otóż nie. Wahania wagi są w pełni normalną sprawą. Dowiedz się, co je powoduje.

 

Wahania masy ciała i ich przyczyny

 

Przyczyny wahania wagi

Od zatrzymania wody w organizmie, przez wahania hormonalne, do stresu. Istnieje wiele przyczyn tych przeklętych wahań wagi. Twoje zmartwienia w tym temacie są kompletnie nie potrzebne. Waga nie powinna być naszym jedynym wyznacznikiem szczęścia oraz odchudzania. Zmiana cyfr na wyświetlaczu, nie zawsze musi oznaczać, że przytyliśmy lub schudliśmy. Przeciętne wahania wagi wynoszą około 3 kilogramów w ciągu nawet jednego dnia.

 

  • Poziom nawodnienia

 

Spożywanie odpowiedniej ilości wody jest niezwykle istotne. Na naszą wagę wpływa ilość wypijanych płynów w trakcie dnia. Podczas odwodnienia nasza masa będzie odrobinę niższa. Odwodnienie negatywnie wpływa na nasze zdrowie oraz wydajność fizyczną. Z kolei nadmierne nawodnienie może prowadzić do zwiększenia masy ciała. Wzrost wagi jest wtedy krótkotrwały i nieznaczny. W tym wypadku to woda, a nie tłuszcz świadczy o odrobinę większej liczbie kilogramów.

Wpływ nawodnienia na masę ciała

 

  • Treść jelitowa

 

Podczas ważenia się należy uwzględnić czas, jaki minął od spożytego posiłku. Twój organizm potrzebuje chwili, aby przetworzyć jedzenie. A do tego momentu skutkuje to chwilowym wzrostem wagi. Wyższą masę ciała odnotowujemy przed wypróżnieniem, z kolei niższą po.

Trawienie, a wahania masy ciała

 

Najlepszym rozwiązaniem na tego problemu jest ważenie się na czczo z rana. Najlepiej, aby było to zawsze w tym samym dniu tygodnia oraz po skorzystaniu z toalety.

 

  • Cykl menstruacyjny

 

Szacuje się, że zatrzymanie wody w organizmie jest najwyższe w pierwszym dniu menstruacji. Zwykle jest to różnica 1-3,5 kilogramów. Zmiany te są spowodowane poprzez przemiany w gospodarce hormonalnej. Waga normuje się zaraz po kilku dniach od rozpoczęcia miesiączki.

Rozwiązaniem jest ważenie się w tych samych dniach cyklu menstruacyjnego.

 

  • Stres

 

Stres może przyczyniać się do wahań masy ciała. Hormonem, jaki za to odpowiada, jest kortyzol, który sprzyja zatrzymywaniu się wody w organizmie. Długotrwały deficyt kaloryczny może zwiększać poziom kortyzolu. Z tego powodu czasem warto chwilowo zwiększyć dzienną podaż kalorii, a następnie ponownie wrócić do deficytu, jeżeli to konieczne.

Jak sobie poradzić z nadmiarem stresu? Spróbuj zastosować techniki obniżające jego poziom (np. jogę, masaże, saunę).

 Stres, a wahania masy ciała

 

  • Aktywność fizyczna

 

Mięśnie ważą więcej niż tłuszcz. Dlatego, jeżeli dbamy o swoją kondycję, stosując aktywność fizyczną, będziemy przybierać tkanki mięśniowej oraz pozbywać się tkanki tłuszczowej. Wówczas nasza waga może nie spadać w oczekiwanym przez nas tempie.

Aktywność fizyczna, a wahania masy ciała

W tym wypadku, oprócz monitorowania wagi warto, jest monitorować swoje obwody w biodrach, talii, ramieniu czy udach.

 

  • Ilość snu

 

Niedobór snu wpływa na poziom kortyzolu. Na tej samej zasadzie co stres może wpływać na wahania wagi. Rozwiązaniem tego problemu jest dbanie o odpowiedni odpoczynek oraz 7-8 godzin snu dziennie.

 

Podsumowanie

Waga nie powinna być Twoim jedynym wyznacznikiem starań. Warto postawić na zastosowanie różnych sposobów monitorowania efektów. Do monitorowania wagi możemy dodać obserwowanie zmian w swoim wyglądzie poprzez zdjęcia i mierzenie obwodów. Przede wszystkim zapomnij o codziennym wchodzeniu na wagę. Rób to maksymalnie raz na tydzień, o tej samej porze, na czczo i w tych samych ubraniach.

Ważąc się weź pod uwagę porę ostatniego posiłku, ilość spożywanych napojów, ćwiczenia, obecny stan zdrowia i wpływ hormonów.

Jak się ważyć?

 

Literatura:

  1. Alison P. – The Characterization of Feces and Urine: A Review of the Literature to Inform Advanced Treatment Technology
  2. Jessica S. – How Much Daily Weight Fluctuation Is Normal?
  3. Amy M. Winderl – 6 Reasons You Magically Gained Weight Overnight
  4. Juliette S. – 6 Reasons Why The Scales Said You Gained Weight