Dieta na bezsenność – jakie produkty ułatwiają zasypianie?
Któż z nas nie miał kiedykolwiek bezsennej nocy, kiedy przewracasz się z boku na bok, liczysz chmury, barany i inne takie a mimo to nic… Sen nie przychodzi. Problem zaczyna się kiedy te noce zdarzają się często jak nie każdego dnia, a Ty chodzisz jak Zombie.
A może jesteś typem, który uważa, ze sen jest przereklamowany a Tobie wystarczy 3-4 godziny potem wypijesz miliony kaw i będziesz jak „Młody Bóg”?
Co mam Ci powiedzieć hm?… Sen jest ważny, jakbyś się nie wzbraniał to trzeba przesypiać odpowiednią ilość godzin bo inaczej brak snu odbije się na całym funkcjonowaniu naszego organizmu.
Skutki krótkiego i niskiej jakości snu
Brak snu skutkuje nie tylko niewyspaniem i sennością w ciągu dnia. Osoby, które źle śpią są narażone na o wiele poważniejsze i szersze konsekwencje. Wśród nich można wymienić przede wszystkim:
- Problemy z nauką i koncentracją
- Niekorzystne zmiany hormonalne
- Wzrost ciśnienia krwi i zwiększone ryzyko nadciśnienia tętniczego
- Większą podatność na depresję
- Obniżone libido
- Przyspieszenie procesów starzenia się skóry
- Rozwój nadwagi i otyłości
- Osłabienie odporności
- Obniżenie wydolności fizycznej
Wszystkie wymienione powyżej skutki niskiej jakości snu jednoznacznie pokazują, że warto o niego zadbać. I tu pojawia się pytanie – jak?
Oczywiście poprzez dietę. Zacznij zwracać uwagę na to co jesz i kiedy. Zadbaj też o swóją równowagę emocjonalną, mniej stresu, mniej niebieskiego światła przed snem i wiele innych. Dziś natomiast skupimy się na jedzeniu wpływającym na lepszy sen.
Produkty i składniki diety, które poprawią Twój sen
Zapewnienie odpowiedniej długości i jakości snu to jeden z podstawowym elementów zdrowego stylu życia. Istnieje wiele różnych sposobów i technik wpływających korzystnie na sen. Jednakże mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że poprzez dietę również można kształtować jakość snu. W niniejszym artykule znajdziesz najważniejsze produkty i składniki pokarmowe, których włączenie do diety może być pomocne w poprawie snu.
Poniżej produkty, które warto włączyć do swojej diety, aby lepiej sypiać:
Kiwi
W 2011 roku opublikowane zostały wyniki badań, które potwierdziły, że jednym z produktów poprawiających sen jest kiwi. Naukowcy zauważyli, że osoby, które jadły kiwi przez 4 tygodnie polepszyły jakość swojego snu. U badanych ochotników zaobserwowano wydłużenie czasu trwania snu, zwiększenie jego efektywności, jak również skrócenie czasu potrzebnego do zaśnięcia. Korzystny efekt stwierdzono przy spożywaniu dwóch kiwi dziennie na jedną godzinę przed snem.
Sok z wiśni
Aktualny stan wiedzy pokazuje, że na swój sen możemy wpływać poprzez picie soku z wiśni. Dlaczego tak się dzieje? Otóż uważa się, że spożywanie cierpkiego soku z wiśni prowadzi do zwiększenia stężenia melatoniny w organizmie. Jest to hormon odpowiedzialny za nasz zegar biologiczny, w tym za sen i czuwanie. Autorzy badań zauważyli, że cierpki sok z wiśni w sposób umiarkowany może zmniejszać bezsenność u osób starszych.
Witamina D
Ważnym składnikiem diety dla zapewnienia jakości snu jest witamina D. Brak tej witaminy w naszym organiźmie jest związany z bezsennością. I udowodniły to obszerne badania naukowe, które pokazały, że osoby, które cierpią na niedobór witaminy D mają większe ryzyko bezsenności oraz zaburzeń snu i to aż o 50%. Badacze jednoznacznie potwierdzili, że suplementacja witaminą D u osób z deficytem tego składnika znacząco poprawia jakość snu, m.in. poprzez wydłużenie czasu jego trwania.
Ryby
Jeżeli zmagasz się z bezsennością to warto włączyć do swojej diety ryby. Wyniki badań, które zostały opublikowane w 2016 roku na łamach czasopisma Sleep Medicine wykazały, że wysokie spożycie tłustych ryb morskich wiąże się z lepszą jakością snu. Stąd warto regularnie sięgać po takie ryby jak np. łosoś, śledź, sardynki, makrela, węgorz.
Ashwagandha
Pewnym rozwiązaniem dla poprawy jakości snu może być też po sięgnięcie po niektóre suplementy diety. Dowody naukowe pokazują, że stosowanie ekstraktu z ashwagandhy w ilości 600 mg/dzień może zmniejszyć bezsenność u osób zmagających się z problemami ze snem.
Tu radze uważać bo na mnie ashwaganda działa pobudzająco i wolę łykać ją rano, kiedy próbowałam łykać ją wieczorem długo byłam aktywna i nici ze snu.
Są też sposoby typowo babcine, czyli szklanka ciepłego mleka przed snem 😊, albo przytulenie do drugiej osoby z którą śpimy.
Ty zdecyduj, która opcja najlepiej do Ciebie przemawia. Każda z nich z całą pewnością przyniesie Ci wiele korzyści nie tylko w postaci lepszego snu.
Literatura
- Langade D. i wsp.: Efficacy and Safety of Ashwagandha (Withania somnifera) Root Extract in Insomnia and Anxiety: A Double-blind, Randomized, Placebo-controlled Study. Cureus, 2019, 11, 9, e5797.
- Howatson G. i wsp.: Effect of tart cherry juice (Prunus cerasus) on melatonin levels and enhanced sleep quality. Eur J Nutr., 2012, 51, 8, 909-916.
- Gao Q. i wsp.: The Association between Vitamin D Deficiency and Sleep Disorders: A Systematic Review and Meta-Analysis. Nutrients, 2018, 10, 10, 1395.
- Brutto OH. i wsp.: Dietary fish intake and sleep quality: a population-based study. Sleep Med., 2016, 17, 126-128.