Dietetyk Wrocław

Dlaczego warto biegać? Poznaj 10 powodów, by zacząć trenować.

Bieganie jest szybkim i tanim sposobem na poprawę naszego zdrowia. Każdego dnia, o każdej porze na ulicach można spotkać biegające osoby. Tak naprawdę biegać może każdy, bez względu na wiek czy płeć. Niezależnie od tego, co jest Twoim powodem rozpoczęcia biegania, wyjdzie Ci to na dobre. Jest to fantastyczna sprawa, która potrafi zmienić nasze życie. Bieganie nie tylko wpływa na nasze dobro fizyczne, ale i psychiczne. Nawet jeśli poświęcisz na bieganie tylko 15-20 minut dziennie, to zauważysz ogromne rezultaty.

Oto 10 powodów, dla których warto rozpocząć biegać!

Dlaczego warto biegać?

 

Bieganie to…

 

  1. Idealny sposób na szczupłą i zdrową sylwetkę.

 

Niewiele sportów jest tak skutecznych jak bieganie. Podczas godzinnego biegania spalamy nadmiar nagromadzonej tkanki tłuszczowej, która jest zużywana jako źródło energii. Ponadto sport ten przyspieszy Twoją przemianę materii! Czy wiesz, że już 45 minutowe bieganie przyspiesza przemianę materii na najbliższe 14 godzin po wysiłku? Przez ten czas obserwuje się również nasilone spalanie tkanki tłuszczowej. Dzięki czemu, będziemy mogli zjeść więcej kalorii w trakcie dnia. Oczywiście mowa tu o tych zdrowych kaloriach. To, że wykonaliśmy intensywny trening, nie pozwala nam na sięgnięcie po tabliczkę czekolady.

Bieganie, a odchudzanie

Bieganie w połączeniu ze zdrową i zbilansowaną dietą może pomóc Ci schudnąć. Oczywiście poza utratą wagi, korzyści z bieganie jest o wiele, wiele więcej. W tym jedna z  najważniejszych – ogólna poprawa zdrowia i samopoczucia. O tym dlaczego tak jest, dowiesz się kolejnych punktach.

 

  1. Tani i łatwo dostępny sport.

 

Aby zacząć bieganie, nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu, karnetu na siłownie, hantelków, maty, ani niczego innego. Wystarczą Ci wygodne buty, koszulka, spodenki i  podwórko. Niski budżet, nie powinien być Twoją wymówką, dlaczego nie możesz rozpocząć biegania.

Co prawda, jest cała masa gadżetów przeznaczonych dla biegaczy. Ale nie musisz ich od razu kupować. Są one jedynie urozmaiceniem treningu.

 

  1. Sport, który angażuje wiele partii mięśniowych.

 

Bieganie da Ci możliwość uzyskania subtelnie umięśnionej sylwetki. W trakcie biegania poza mięśniami nóg, angażujemy również mięśnie brzucha, pleców, czy ramion. Dzięki bieganiu poprawisz swoją koordynację oraz siłę.

Pamiętaj, aby stopniowo zwiększać intensywność treningu w celu uniknięcia kontuzji. Musimy sami określić, do czego jest zdolne nasze ciało, aby za bardzo go nie przeciążyć. Jeżeli nie dasz rady od razu zacząć biegać – zacznij od przyspieszona marszu, przeplataj go z  paroma minutami biegania. Rób na tyle, ile dasz radę.

 

  1. Sposób na zapobieganie występowania chorób cywilizacyjnych.

 

Bieganie to sposób na zmniejszenie ryzyka wystąpienia takich chorób jak: otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie, miażdżyca, choroby układu krążenia. Regularny trening zmniejsza ryzyko zachorowania na raka okrężnicy, trzonu macicy, piersi i prostaty.

Wynika to z wielu korzyści treningu, który wiąże ze sobą:

  • poprawę wydolności krążeniowo-oddechowej,
  • obniżenie poziomu miażdżycorodnego cholesterolu LDL we krwi,
  • wzmocnienie serca,
  • podniesienie odporności organizmu.

 

Bieganie, a zdrowei

 

  1. Sposób na poprawę samopoczucia i pamięci.

 

Badanie opublikowane przez Journal of Physiology wykazują, że ćwiczenia aerobowe (takim jest bieganie, jazda na rowerze czy fitness) poprawiają w znacznym stopniu procesy poznawcze.

Podczas biegania uaktywniają się oraz wzmacniają neurony w naszym mózgu. Są one odpowiedzialne za procesy związane z przyswajaniem wiedzy.

Bieganie wiąże ze sobą korzyści dla umysłu. Gdy pokonujemy swoje słabości, odnosimy sukcesy, czujemy z tego ogromną satysfakcję oraz buduje naszą samoocenę. Bieganie pozwali Ci na wyciszenie się, obniżenie poziomu stresu i odprężenie. Dlatego oczywistym jest równanie:

Bieganie = więcej pozytywnej energii.

 

  1. Sport, dzięki któremu wzmocnisz kości.

 

Osoby żyjące w bezruchu są narażone na wystąpienie osteoporozy oraz choroby zwyrodnieniowej stawów. Umiarkowana oraz regularna aktywność fizyczna poprawia funkcjonowanie stawów poprzez zwiększenie wydzielania płynu stawowego odżywiającego chrząstki oraz zwiększenie gęstości mineralnej kości.

Aby bieganie było lekiem na nasze stawy, należy stopniowo zwiększać intensywność treningu oraz łączyć go z ćwiczeniami rozciągającymi i wzmacniającymi. Ponadto zadbaj o  odpowiednią podaż wapnia i białka w swojej diecie. Mają one znaczący wpływ na proces budowy oraz mineralizacji kości.

 

  1. Poznanie pięknych okolic w swoim mieście i nie tylko.

 

Bieganie jest idealną opcją na wyjście z domu, co pozwoli Ci na poznanie pięknych okolic Twojego miasta. Codziennie nie mamy motywacji na zwiedzanie nieznanych nam zakamarków miasta. Teraz – kiedy zaczniesz biegać, możesz to zrobić.

Nieważne również, jaka jest pogoda. Biegać zawsze możesz. Czy to upał, czy mróz, ważna jest silna wola oraz determinacja. Zawsze możesz też wybrać bieganie na bieżni, kiedy pogoda tak bardzo Ci nie dopisuje lub zamienić bieganie na domowy fitness.

 

  1. Poznanie nowych ludzi.

 

Bieganie sprawi, że staniesz się częścią pewnej społeczności – biegaczy i miłośników zdrowego stylu życia. Na zawodach, treningach masz okazję poznać innych pasjonatów biegania, z którymi znajdziesz pełno tematów do rozmowy.

 

Bieganie, a relacje

Wspólne bieganie, motywowanie się, pozwala nam wytrwać w postanowieniach oraz zwiększyć pewność siebie. Trudno o coś lepszego, niż dzielenie wspólnej pasji.

Gdy idziesz pobiegać, możesz zostawić za sobą wszystkie problemy związane z pracą i domem. Bardzo często również, w trakcie biegania, znajdujemy rozwiązania codziennych problemów. A pomysły te same przychodzą nam do głowy – dzięki lepszemu dotlenieniu mózgu.

 

  1. Przedłużenie życia i zmniejszenie oznak starzenia.

 

Badania wykonane przez naukowców z University Stanford School of Medicine (USA) wykazały, że niski lub całkowity brak aktywności fizycznej predysponuje do przedwczesnej śmierci. Podkreślili nawet, że:

“Niska kondycja oraz brak aktywności fizycznej są czynnikami ryzyka zwiększającymi ryzyko śmierci porównywalnymi do palenia papierosów czy nadciśnienia tętniczego”.

Ten sport zmniejsza oznaki starzenia. Bieganie przyspiesza krążenie krwi oraz pobudza produkcję kolagenu, który jest odpowiedzialny za elastyczność naszej skóry. Efekt? Spowolnienie pojawiania się zmarszczek. Pamiętaj, że na skórę mają również wpływ inne czynniki. Takim czynnikiem jest słońce – dlatego gdy idziesz biegać, nie zapominaj o kremie z filtrem.

 

  1. Pomoże Ci rzucić palenie.

 

Gdy nie wiesz jak rzucić palenie, to zacznij biegać. Naukowcy dowodzą, że regularne bieganie wpływa na zmniejszenie stężenia nikotyny w organizmie, dzięki czemu spada chęć na zapalenie papierosa. Ponadto będziesz obracać się w zdrowym środowisku, gdzie znajdują się osoby niepalące.

 

Podsumowanie.

Nie sposób wymienić wszystkich korzyści wynikających z biegania. Jednym słowem – bieganie wpływa na polepszenie jakości naszego życia. Każdy z nas powinien znaleźć chwilę na bieganie lub inny sport, czy to codziennie, czy parę razy w tygodniu. Wygospodaruj tyle czasu, ile akurat masz wolnego. Nie musisz biegać parę godzin, wystarczy wyjść z domu chociaż na te 20-30 minut, aby poczuć się zwyczajnie lepiej. A gdy do biegania dołączysz zdrowy styl życia – uzyskasz spektakularne efekty.

Korzyści z biegania

 

Literatura:

  1. Stempień J. R., Moda na bieganie – doświadczenia Polski i innych krajów. Analiza porównawcza. str. 89-107, 2018 r.
  2. Waśkowski Z., Bieganie jako forma aktywnego spędzania wolnego czasu przez kobiety – motywy, preferencje i oczekiwania. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Marketing i Rynek 11/2014 r.
  3. Miśniakiewicz M., Hebda B., Znaczenie racjonalnego żywienia w optymalizacji jakości życia osób rekreacyjnie uprawiających bieganie, Przedsiębiorstwo we współczesnej gospodarce – teoria i praktyka, nr. 1, str. 31-42, 2016 r.
  4. Cudejko T., Bieganie minimalistyczne – mit czy faktycznie korzyści dla układu ruchu?, Akademia Triathlonu, 2014 r.
  5. Sterczyński R., Bieganie uczy pokory i kształtuje charakter, Poradnik Handlowca, Branżowy Miesięcznik Ogólnopolski dla sklepów i Hurtowni FMCG, 2014 r.
  6. Janeczko E., Fialova J., Tomusiak R., Woźnicka M., Prochazkova P., Bieganie jako forma rekreacji w lasach Polski i Republiki Czeskiej – wady i zalety, Sylwan, ISSN 0039-7660, str. 522-528, 2019 r.
  7. Lusiewicz P., Gdyby nie bieganie, mógłbym nie żyć, Poradnik Handlowca, Branżowy Miesięcznik Ogólnopolski dla Sklepów i Hurtowni FMCG, 25, 07, 2018 r.
  8. Paliwoda K., Bieganie amatorskie i jego wpływ na dolegliwości bólowe stawów kończyn dolnych, 2015 r.