Dietetyk Wrocław

Fitosterole – gdzie je znajdziemy? Jakie mają właściwości?

Witaminy, składniki mineralne, błonnik – w żywności znajduje się wiele cennych składników, które większość z nas zna. Ale słyszeliście o fitosterolach?  Brzmią ciekawie? Ich potencjał można wykorzystać w niejednej diecie, a szczególnie w tej, przeznaczonej dla osób z podwyższonym cholesterolem. Gdzie znajdziemy fitosterole? Kto powinien je spożywać? Zapraszam do artykułu, gdzie poruszę tę kwestię.

Fitosterole w diecie

 

Czym są fitosterole?

Fitosterole są to funkcjonalne, a zarazem strukturalne analogi cholesterolu produkowane przez rośliny. Wchodzą w skład roślinnych błon komórkowych, gdzie odpowiadają za regulację ich płynności.

Wśród fitosteroli wyróżnia się dwie następujące grupy:

  • sterole – z podwójnym wiązaniem między atomami węgla (związki nienasycone),
  • stanole – bez podwójnego wiązania (związki nasycone).

 

Związki te mogą występować w formie wolnej lub zestryfikowanej.

 

Fitosterole w żywności

Aktualnie zdefiniowanych jest około 200 fitosteroli. Większość z nich znajduje się w olejach roślinnych oraz niektórych nasionach. Najobficiej występują fitosterole w:

  • oleju rzepakowym (879mg/100g),
  • oleju sojowym (460mg/100g),
  • oleju słonecznikowym (410mg/100g),
  • oleju kukurydziany (970mg/100g),
  • migdałach (266mg/100g),
  • orzechach laskowych (121mg/100g),
  • orzechach ziemnych (176mg/100g),
  • pestkach moreli (266mg/100g),
  • kiełkach pszenicy (553mg/100g),
  • otrębach ryżowych (1190mg/100g),
  • fasoli (76mg/100g).

 

Źródła fitosteroli w produktach

 

Zalecana dawka fitosteroli zawartych w żywności to 1-3 gramów dziennie. Aby osiągnąć takie dawki, warto sięgać po żywność wzbogaconą w tę substancję. Fitosterole dodaje się najczęściej do margaryn oraz produktów mlecznych np. jogurtów, napojów mlecznych, serów czy nawet do czekolady.

 

Właściwości fitosteroli dla zdrowia

Ogromne zainteresowanie nad funkcjonalnością fitosteroli wynika z tego, że obniżają poziom cholesterolu we krwi. Związki te są absorbowane w niewielkim stopniu w organizmie, gdzie tworzą trudno rozpuszczalne kryształy w fosfolipidowych micelach i żółci.

Dawka fitosteroli w ilości 2 gramów na dzień prowadzi do obniżenia o 10% stężenia cholesterolu LDL w surowicy krwi. Hipocholesterolemiczne działanie fitosteroli wynika z  działania różnych mechanizmów. Mowa tutaj o wytrącaniu cholesterolu w jelitach, czy wypieraniu cholesterolu z miceli przez fitosterole. Fitosterole nie wpływają na stężenie triglicerydów oraz cholesterolu HDL.

 

Jak fitosterole wpływają na cholesterol?

 

Związki te pełnią również inne funkcje. Charakteryzują się m.in. działaniem przeciwnowotworowym, hamując rozwój raka prostaty, piersi i okrężnicy.

Obficie występujące fitosterole w oleju ryżowym i otrębach ryżowych wykazują silne działanie przeciwutleniające. Oznacza to, że zapobiegają one powstawaniu nadmiaru wolnych rodników w naszym organizmie, które są odpowiedzialne za m.in. nasilenie procesu starzenia się i inicjowanie powstawania zmian nowotworowych.

 

Podsumowanie

Codzienne spożywanie żywności z fitosterolami niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Są one szczególnie korzystną substancją dla osób z zaburzeniami lipidowymi. Aktualnie na rynku odnajdziesz wiele produktów wzbogacanych w tę substancję. Opakowanie żywności powinno zawierać informację o zawartości fitosteroli w produkcie (w % lub w g wolnych steroli/stanoli na 100g produktu). Zalecana ilość fitosteroli dziennie to maksymalnie 3 gramy.  Należy pamiętać, że długotrwałe przechowywanie, czy przetwarzanie żywności, zubaża ją w  fitosterole. Są one podatne na utlenianie.

Sterole roślinne w diecie

 

Literatura:

  1. Szymańska R., Kurk J., Fitosterole – występowanie i znaczenie dla człowieka, Kosmos, PROBLEMY NAUK BIOLOGICZNYCH, Tom 56, Numer 1-2, str. 107-114, 2007 r.
  2. Nowak A., Fitosterole w codziennej diecie, Postępy Fitoterapii 1/2011, str. 48-51.