Dieta na dobrą pamięć – jaka składniki diety są najlepsze dla naszego umysłu?
Masz problem z zapamiętywaniem informacji? Może ostatnio coraz trudniej jest Ci się skoncentrować na prostych czynnościach? A może dopadła Cię pocovidowa mgła mózgowa?
Pamiętaj właściwa dieta przyniesie rezultat, ale musisz zacząć!
Dowiedz się, jaka dieta będzie najlepsza dla Twojego umysłu, aby maksymalnie wspomóc jego funkcjonowanie. Sposób odżywiania ma wpływ nie tylko na samo zdrowie fizyczne, ale również na wydajność pracy Twojego mózgu. Gdy zmienisz swój sposób odżywiania, zmaksymalizujesz swój potencjał i polepszysz wyniki chociażby w nauce, czy pracy! Ba dzięki temu zyskasz więcej czasu na swoje przyjemności 😊
Dieta dla mózgu
To składniki odżywcze zawarte w pokarmie wpływają na prawidłowe działanie mechanizmów odpowiedzialnych za intelektualne działanie mózgu. Nasz mózg stale pracuje – odbiera, przetwarza, przesyła miliony informacji w trakcie jednej sekundy.
To co jesz, ma szczególny wpływ na pracę naszego centrum dowodzenia. Stale musimy dostarczać paliwa naszemu umysłowi, aby mógł funkcjonować na pełnych obrotach. Nasz mózg jest jak silnik w samochodzie, jak nie nalejesz co ileś kilometrów oleju, to silnik się zatrze i już nigdzie nie pojedziesz. Tak samo jest z naszym mózgiem, a paliwem dla niego jest właściwy pokarm
Idealna dieta dla mózgu jest bogata w składniki mineralne oraz witaminy. Nie należy tu się głodzić. Głodówka, nieregularne posiłki sprawią, że będzie bolała nas głowa – a co za tym idzie nasza koncentracja się zwyczajnie pogorszy. Odpowiednia dieta nie tylko zapewni Ci możliwość maksymalnej pracy umysłowej, ale również zapewni lepsze samopoczucie i zdrowie.
10 produktów na dobrą pamięć i koncentrację
1. Pełnoziarniste produkty zbożowe
W diecie należy planować produkty bogate w węglowodany złożone, których źródłem są pełnoziarniste produkty zbożowe (np. kasza gryczana, pieczywo żytnie, makaron pełnoziarnisty, płatki owsiane). Mają one niski indeks glikemiczny, co oznacza, że nie wywołują wahań glukozy we krwi. Glukoza jest uwalniana stopniowo, przez co organizm może ją dobrze spożytkować. Oprócz tego są bogatym źródłem składników mineralnych m.in. magnezu, który bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowo-mięśniowych.
2. Orzechy i nasiona
Są źródłem kwasów tłuszczowych omega 3 oraz witaminy E, magnezu, żelaza i cynku. Nasz mózg nie jest w stanie poprawnie funkcjonować bez wystarczającej ilości DHA (głównego przedstawiciela kwasów z grupy omega 3). DHA wpływa na zachowanie sprawności intelektualnej. Z kolei cynk bierze udział w przekazywaniu sygnałów nerwowych.
3. Oleje roślinne
Oleje roślinne są źródłem kwasów omega-3, który usprawnia pracę mózgu. Najbardziej bogate oleje w ten kwas to olej lniany, olej z pestek winogron, olej krokoszowy i olej sojowy.
4. Łosoś
Łosoś jest źródłem kwasów omega-3, o których wspomniałam wcześniej. Ma on ponadto korzystny wpływ na pracę układu krwionośnego oraz serca. Ważne jest, aby ryba, którą spożywamy pochodziła z dobrego źródła. Wybieraj łososie ekologiczne lub z dzikiego połowu, a nie te hodowlane – nie będą one tak bogatym źródłem kwasów omega-3 i dodatkowo mogą zawierać szkodliwą rtęć.
5. Owoce jagodowe
Są źródłem antyoksydantów i witaminy C działającej przeciwzapalnie. Składniki te chronią nasz organizm przed działaniem wolnych rodników – które uszkadzają komórki naczyń krwionośnych, prowadząc do powstania miażdżycy.
6. Ciemna czekolada
Naukowcy dowodzą, że ciemna czekolada skutecznie wspomaga pamięć oraz koncentrację. W ciemnej czekoladzie znajduje się sporo polifenoli, które są zaliczane do grupy antyoksydantów. Wpływają one korzystnie na pracę układu krwionośnego, a tym samym na ukrwienie i dotlenienie mózgu.
Z tym składnikiem jednak powinniśmy obchodzić się ostrożnie. Jego potencjalne skutki uboczne są związane z jego kalorycznością – łatwo tu przesadzić i doprowadzić do niepożądanych nadprogramowych kilogramów.
7. Zielona herbata
Lubisz wypić rano do śniadania herbatę? To mam dla Ciebie dobre wieści – zielona herbata sprawia, że szybciej przetwarzamy informacje oraz wydajniej pracujemy. Jest ona ponadto źródłem antyoksydantów.
8. Siemię lniane
Wykazuje ono wiele właściwości zdrowotnych – powszechnie nazywamy siemię lniane superfoods. Jest źródłem kwasów omega-3, białka, błonnika pokarmowego, witaminy C, E, witamin z grupy B, wapnia, magnezu, miedzi, cynku i manganu. Miedź jest kluczowym pierwiastkiem dla prawidłowej pracy naszego mózgu. Pierwiastek ten wspiera pracę układu nerwowego. Niedobory miedzi prowadzą do zaburzeń takich choroba Alzheimera.
9. Jajka
Jajka są źródłem pełnowartościowego białka oraz aminokwasów egzogennych, które biorą udział w syntezie neuroprzekaźników. Takie aminokwasy jak lizyna, leucyna czy tryptofan są kluczowe dla prawidłowej pracy umysłu.
10. Nasiona roślin strączkowych
Są źródłem witamin z grupy B oraz magnezu. Witaminy te są niezbędne do produkcji energii z węglowodanów oraz odpowiadają za prawidłowe działanie nerwów. Z kolei magnez obniża poziom kortyzolu, dzięki czemu chroni układ nerwowy przed jego szkodliwym działaniem.
To ogranicz w swojej diecie:
- alkohol,
- sól,
- słodkie przekąski,
- smażone jedzenie,
- wysokoprzetworzoną żywność,
- czerwone mięso.
Podsumowanie
Gdy nie dostarczymy odpowiednich ilości składników odżywczych naszemu mózgowi, to nie będzie on efektywnie funkcjonował. W celu utrzymania wysokiej sprawności umysłowej zadbaj o swoją dietę. Każdy z produktów wspomagających pracę mózgu jest źródłem cennych składników, które działają w odmienny sposób. Oprócz wyżej wymienionych produktów diety, pamiętaj również o codziennej aktywności fizycznej, o wypoczynku oraz o odpowiednim nawodnieniu oraz o odpowiedniej ilości snu.
Wartościowe składniki odżywcze znajdują się w wielu grupach produktów spożywczych, które są przez nas spożywane w trakcie dnia. A ty jaki produkt wybierzesz, aby wspomóc pracę swojego mózgu?
Literatura
- Podstawy żywienia i dietoterapia Nancy J. Peckenpaugh
- Goluch-Koniuszy Z. & Fugiel J. (2016): Rola składników diety w syntezie wybranych neurotransmiterów. Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych. 65(4): 523-534
- Leszczyńska T., Pisulewski P., M. (2004): Wpływ wybranych składników żywności na aktywność psychofizyczną człowieka. ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość. 1(38): 12-24