Dietetyk Wrocław

Zgaga w ciąży – przyczyny i domowe sposoby.

Zgaga jest częstą przypadłością kobiet w ciąży. Najczęściej pojawia się w I trymestrze. Częste uczucie pieczenia w obrębie przewodu pokarmowego jest bardzo uciążliwe i znacznie pogarsza jakość życia ciężarnej. Dowiedz się jakie produkty pomogą pozbyć się zgagi w ciąży. Te metody są w pełni bezpieczne i nie zagrożą zdrowiu dziecka.

Zgaga w ciąży

 

Zgaga – dlaczego się pojawia?

U kobiet w ciąży obserwuje się zmiany w obrębie przewodu pokarmowego. Polegają one na rozluźnieniu dolnego zwieracza przełyku, który zapobiega cofaniu się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Pomiędzy posiłkami mięsień ten powinien być napięty. Celem tego jest uniknięcie przedostawania się kwaśnej treści pokarmowej, która wywołuje zgagę u ciężarnej.

Przyczyny zgagi w ciąży

Na rozluźnienie dolnego zwieracza przełyku ma wpływ stale rosnący brzuch w trakcie ciąży. Powoduje to zwiększenie ciśnienie śródbrzusznego, co „wypiera” treść pokarmową z żołądka do przełyku. Wówczas pojawia się charakterystyczne pieczenie z uciskiem za mostkiem.

Winowajcami takiego stanu rzeczy są w głównej mierze dwa hormony – progesteron i relaksyna, które dodatkowo rozluźniają mięśnie przewodu pokarmowego. Hormony te są kluczowe dla ciężarnych, ponieważ przygotowują organizm kobiety na nadchodzące zmiany.

Im dłużej trwa ciąża, tym zgaga może być bardziej uporczywa. Z tego powodu tak ważne jest zachowanie prawidłowej diety, która zmniejszy objawy i poprawi samopoczucie kobiety. A jak wiadomo, w tym okresie dobry nastrój to podstawa.

 

Jak rozpoznać zgagę?

Zgaga jest objawem, który charakteryzuje się uczuciem uporczywego palenia za klatką piersiową. Często jest mylona z kwaśnym posmakiem w ustach oraz odbijaniem, które również często towarzyszą ciężarnym.

Jak objawia się zgaga w ciąży

 

Zalecenia dla kobiet ciężarnych w zgadze

  1. Spożywaj posiłki w spokojnej atmosferze oraz unikaj przejadania się. Zalecana ilość posiłków przy często występującej zgadze to 5-6, w tym 2-3 posiłki główne i 2-3 mniejsze przekąski. Kolację spożyj na 2-3 godziny przed snem.
  2. Jednym z czynników, na który nie mamy wpływu w trakcie trwania ciąży, jest waga. Powiększający się brzuch sprzyja występowaniu zgagi oraz zmniejsza napięcie dolnego zwieracza przełyku.
  3. Unikaj produktów, które mogą nasilać objawy (potrawy tłuste, potrawy smażone, słodycze, wysokoprzetworzone produkty, napoje gazowane, pikantne przyprawy, kwaśne owoce i soki, czekolada, pomidory, alkohol, słone przekąski).
  4. Wypij szklankę mleka, jogurtu lub kefiru. Produkty mleczne łagodzą uczucie pieczenia w przełyku. Nie przekraczaj ilości 1-1,5 szklanki mleka – zbyt wysokie spożycie tych produktów może wzmożyć produkcję kwasu solnego, a to ponownie zaostrzyć objawy.
  5. Zrelaksuj się. Podczas ciąży należy unikać nadmiernego stresu, a jak wiadomo, on również może wpływać na nasilenie się refluksu.
  6. Śpij z lekko uniesionym tułowiem – szczególnie jeżeli zgaga towarzyszy Ci w godzinach wieczornych. Oprócz tego unikaj pochylania się, gwałtownych zmian pozycji i wybieraj swobodny ubiór.
  7. Na zgagę może Ci pomóc napar z kopru włoskiego, napar z rumianku lub kleik z siemienia lnianego.
  8. Unikaj dźwigania, podnoszenia ciężkich przedmiotów.

 

Domowe sposoby na zgagę w ciąży

 

Jako przyszła mama powinnaś zadbać o zdrowie zarówno swoje, jak i dziecka. Twoja dieta powinna być przede wszystkim wartościowa, bogata w warzywa i owoce, nabiał oraz pełnoziarniste produkty zbożowe. Oprócz tego nie zapominaj o wypijaniu wody (najlepiej niegazowanej), która również może złagodzić zgagę. Unikaj picia kwaśnych napojów gazowanych, kawy oraz czarnej herbaty.

 

Podsumowanie

Zacznij od modyfikacji swojego sposobu żywienia. Wszelkie leki w trakcie ciąży powinny być dobierane przez lekarza. Jeżeli dieta nie daje Ci efektów, a zgaga staje się coraz bardziej uciążliwa – udaj się do gastroenterologa. Zgaga nie zawsze jest możliwa do wyeliminowania, jednak odpowiednią dietą możemy zmniejszyć częstotliwość jej pojawiania się.

Jak dbać o siebie w ciąży

 

Literatura:

  1. H. Ciborowska, A. Rudnicka, Dietetyka. Żywienie Człowieka Zdrowego i Chorego, PZWL, 2014
  2. B. Błaszczyk, M. Piotrowska, I. Brukwicka, Z. Kopiński, J. Rowiński, J. Strychat, Problemy zdrowotne jamy ustnej u kobiet w ciąży, Journal of Clinical Healthcare 1/2012, 15-19